Jak górale spędzają Boże Narodzenie?

Typowe góralskie zwyczaje kojarzone są najczęściej ze świętami kościelnymi a w szczególności z Bożym...

Jak górale spędzają Boże Narodzenie? 


Typowe góralskie zwyczaje kojarzone są najczęściej ze świętami kościelnymi a w szczególności z Bożym Narodzeniem. Część z nich przetrwała do dzisiaj, ponieważ nadal mieszkają tam ludzie, którzy chcą dbać o wieloletnie tradycje. Ta barwna, góralska kultura, co roku przyciąga coraz większe tłumy gości, którzy chcą spędzić Boże Narodzenie w górach. Najlepiej poznać tradycyjne potrawy i zwyczaje korzystając ze sprawdzonych obiektów oferujących pakiety na Boże Narodzenie. Smacznego, tradycyjnego jedzenia spróbować można w Limba Poronin lub Grand Limba & Resort w Poroninie. 


Dawne zwyczaje Bożonarodzeniowe pod Tatrami


Prawdziwy ruch pod Tatrami zaczyna się w drugi dzień świąt. Dawne góralskie zwyczaje cały czas są tam żywe a i śniegu także nie brakuje. Dzięki temu tworzy się charakterystyczny, świąteczny klimat, którego brakuje wielu mieszkańcom Polski. Zmieniająca się zimowa aura sprawia, że od kilku lat w niektórych częściach kraju brakuje śniegu, który pozwoliłby poczuć prawdziwą magię świąt. Dlatego też warto wybrać się na Boże Narodzenie w Zakopanem lub w Poronienie. 


Wigilia w górach pod Tatrami


Obchody świąt Bożego Narodzenia w Tatrach są kultywowane od wielu lat i pokoleń. Gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, gospodarze zaczynają góralską wieczerzę nazywaną Wilią. Zasiadają oni całymi rodzinami do stołu, a do izby wchodzi gazda, stawiający snopek owsa w kącie i rozpoczynający modlitwę. 

Do dzisiaj wśród mieszkańców wielu miejscowości górskich panuje przekonanie, że jaka Wigilia, taki cały rok. Dlatego też górale, podobnie jak wiele lat temu, myją się w wodzie, do której wcześniej wrzucali monety. Ma to na celu przyciągnąć pieniądze. Gospodarze sypią jeszcze ziarno kurom do metalowych obręczy, aby nie gubiły jajek i trzymały się zawsze razem.

Jeśli chodzi o jedzenie, to na stole musi się znaleźć 12 potraw. Najczęściej przygotowywanie są pierogi z kapustą i grzybami, zupa grochowa, ryby, a także barszcz z uszkami. Na stole dodatkowo znajduje się piernik, a do tego podaje się jeszcze kompot z suszonych śliwek. Charakterystyczne obchody Wigilii sprawiają, że warto sobie zarezerwować hotel na Boże Narodzenie pod Tatrami. 


Boże Narodzenie w Tatrach


Drugi dzień świąt to obchody podłazów góralskich. Jest to zwyczaj odwiedzania dziewczyn, które przypadły do gustu kawalerom. Pierwsze podłazy mają miejsce po pasterce, drugie z kolei w noc noworoczną. 

Dzień Bożego Narodzenia obchodzony jest uroczyście i w rodzinnym gronie. Należy wtedy unikać jakichkolwiek prac i nie wolno przyjmować gości. Jest to niezwykle uroczysty dzień, w który bardzo dużo się kolęduje. Dzieci oraz młodzież przebierają się za pastuszków i zwierzęta. 

Tuż po świętach w górach wystawiane są jasełka, jednak zdecydowanie bardziej popularne są przeglądy kolędnicze. Przedstawienia przygotowywane są przez młodych mężczyzn. Nie może na nich zabraknąć grania i śpiewania. W przedstawieniu musi się znaleźć kilka ważnych postaci takich jak: Żyd, Turoń, Dziad, czy Gospodarz, który przyjmuje gości u siebie. 

Tydzień po świętach obchodzony jest huczny Sylwester w Zakopanem. Na Podhalu bardzo często organizowane są imprezy masowe, ale górale potrafią ten czas spędzać także rodzinnie. Z kolei w Nowy Rok dzieci odwiedzają swoich chrzestnych, aby złożyć im życzenia, piecze się chleb w kształcie zwierząt oraz wyrabia tradycyjne masło. 
powrót