Zimowa wyprawa w góry - co zabrać ze sobą?

Co warto zabrać w góry na zimową wyprawę? Co powinna zawierać lista rzeczy? Jak się przygotować do zimowej wycieczki? Przeczytaj i sprawdź!

Zimowa wyprawa w góry - co zabrać ze sobą?


Każdy entuzjasta gór wie, czego może spodziewać się na szlakach. Pogoda w górach bywa bardzo kapryśna i żeby czerpać przyjemność ze wspinaczki, warto się przygotować na różne sytuacje. Co zabrać w góry zimą? Odpowiednie obuwie i ubiór to podstawa i to nie tylko dla komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa w trakcie wędrówki. Jest to szczególnie istotne w warunkach zimowych, gdy góry są zdecydowanie bardziej zdradliwe i mniej łaskawe.
 

Co zabrać w góry zimą?


Podczas gdy wiele osób lekkomyślnie wyrusza na górskie wycieczki, łamiąc przy tym wszelkie zasady bezpieczeństwa, istnieje także grupa tych, którzy mając wystarczające doświadczenie, ekwipunek i kondycję, czują blokadę przed zimową turystyką. W mediach nieustannie można wysłuchiwać informacji o górskich wypadkach, niejednokrotnie tragicznych, więc szacunek do gór jest niewątpliwie zawsze wskazany, ale z drugiej strony nie można przesadzać z obawami. W większości przypadków wystarczy zadbać o odpowiednie przygotowanie i wiedzę, jak prawidłowo korzystać z podstawowego ekwipunku.
 

Od czego zacząć zimowe wycieczki w góry?


Poza odpowiednim przygotowaniem i wyposażeniem plecaka podstawą jest dobry plan. A najlepszy plan jest taki, który jest do pasowany do indywidualnych możliwości i umiejętności. Ktoś, kto nigdy nie był zimą w górach, nie powinien wyruszać od pieszych wędrówek na Rysy. Początkującym zimowym turystom zaleca się góry, w których ryzyko lawiny jest znacznie niższe a trasy łatwe orientacyjnie i nie za długie. Większość zalesionych pasm beskidzkich, a także Karkonosze spokojnie nadają się do łatwej turystyki zimowej.
 

Jak ubrać się na zimowe górskie wędrówki?


Zarówno w zimę, jak i inne pory roku, najlepszym rozwiązaniem jest ubieranie się na tak zwaną cebulkę. Podstawowa zasada mówi o zakładaniu warstw, które będą ze sobą współpracować, czyli odprowadzać pot i wilgoć jednocześnie trzymając ciepło. W pierwszej warstwie powinna znaleźć się bielizna termoaktywna, dlatego odpadają bawełniane koszulki. Na bieliznę powinno się zakładać odzież termiczną, której główną funkcją jest zachowanie ciepła generowanego przez ciało jak najbliżej skóry. Ostatnia warstwa ma za zadanie chronić przed warunkami zewnętrznymi i sprawić, aby wygenerowane ciepło nie uciekało. Warto decydować się na kurtki z membraną, które zapewnią ochronę przed opadami deszczu, śniegu i wiatrem.
 

Czapka, rękawiczki i buty


Nie trzeba chyba dodawać, że planując wyjazd w góry zimą trzeba zabezpieczyć się w ciepłą czapkę i rękawiczki. Ze względu na chłodzący czynnik wiatru, warto wybierać te elementy garderoby, które wykonane są z materiału wiatroodpornego. Przy wyjątkowym mrozie warto zaopatrzyć się dodatkowo w drugą parę rękawiczek. Buty górskie to podstawa. Dlatego należy je starannie dobrać nie tylko do rodzaju nawierzchni, ale także warunków atmosferycznych. W kopnym mokrym śniegu bardzo łatwo o ich przemoczenie, więc wybiera się modele gwarantujące wodoodporność i posiadające wysoką cholewkę, za którą nie wpadnie śnieg. 
powrót